Lore
Állatbarát Óvoda cím!
A pályázatra olyan óvodák jelentkezését várják, akik a 2023/2024 nevelési évben kiemelkedően sokat tettek az állatvédelemért, és arra törekedtek, hogy beépítsék a felelős állattartást a nevelésbe változatos és kreatív programok segítségével.
Óvodánk idén harmadjára pályázik az Állatbarát Óvoda címre, ehhez pedig regisztrált az www.allatvedelemgyerekeknek.hu oldalon. Nagyon sok segítséget kaptunk dr. Koska Hedvig állatorvostól, aki egyben az Állatvédelem gyereknek program főszerkesztője, így sok információval ellátta az intézményeket a pályázat beadása során. A cím eléréséhez vezető utat óvodánk összes munkatársa segítette, támogatta, aktívan részt vett a szervezésben, koordinálásban, programok lebonyolításában.
Az idei évben sok izgalmas programban vehettek rész óvodásaink:- Részt vettünk az Állatvédelmi Témahéten az Állatok világnapja jeles napunkhoz igazodva és életkoronként más-más megvilágításban többféle társállattal, haszonállattal, vadon élő állattal ismerkedhettek meg a gyermekek.
Mitől kiemelkedő az óvoda az állatvédelemben!
Óvodánk 2016-ban Zöld óvoda lett, mára már a háromszoros zöld óvoda címet is elnyerte. A madárbarát óvoda címet 2017-ben, 2022-ben és 2023-ban az állatbarát címet is megszereztük, mely által különös figyelmet fordítunk az állatokra. Minden csoportnak van óriáscsigája, őket a gyermekek gondozzák. A folyosón egy akvárium is található, benne halakkal, vízi növényekkel. A halakat szintén a gyerekek gondozzák az óvodapedagógusok segítségével.
Télen-nyáron a madarakról sem feledkezünk meg, itatjuk és etetjük őket, madáretetőket készítünk, almába magokat nyomkodunk, szoktunk készíteni wc papír gurigából zsírral megkent etetőket, melyet beleforgatunk magokba. Nyáron megfigyeljük a bogarakat, rovarokat, óvjuk, védjük őket. A gyerekek nagyon figyelnek rá, hogy ne tapossák el őket, nagyítóval vizsgálgatják.
Igyekszünk minél több állatokkal kapcsolatos programokat szervezni a gyerekeknek. Novemberben ismét megrendezésre került a helyi általános iskolában a mézes reggeli, melyre a nagycsoportos gyermekekkel ellátogattunk. Bíró Zoltán helyi méhész bemutatót tartott a gyermekeknek a méhekkel és a méhészkedéssel kapcsolatban.
Az idei évben Rimóczi Árpádot is sikerült intézményünkben meghívni, aki természetvédő foglakozást, előadást tartott a gyermekeknek. Meglepetéssel is készült nekünk, elhozta óvodánkba terápiás kutyáját Foltit.
A célunk, hogy a gyermekek megszeressék környezetüket, a növényeket, állatokat, és mindezek által információkat szerezzenek róluk. Fontosnak tartjuk a felelős állattartást, hiszen aki felelősséget tud és mer vállalni egy állatért, azt is tudja, hogy a választott társállatot a tőle telhető lehető legjobban el kell látnia.
Ezért is etetjük az óvodában található állatokat. Az állatok közelsége észrevétlenül, élményeken át mutatjuk meg a gyerekeknek, hogyan célszerű hozzájuk közelíteni. Ha hirtelen mozdulatot tesznek, a legtöbb állat megijed.
Erre számtalanszor felhívjuk a gyerekek figyelmét, azonban addig próbálkoznak, míg ők maguk meg nem tapasztalják az említett viselkedésmód következményét.
Az óvoda által képviselt legfontosabb állatvédelmi üzenetek:
Védd az állatokat!
Ne bántsd az állatokat, vigyázz rájuk!
Télen etesd a madarakat, a madaraknak megfelelő eledellel!
Etesd, itasd az állatokat!
Ne szedd össze az összes levelet, hogy a bogarak be tudjanak bújni alá!
Vigyázz a gereblyével, a süni megbújhat a levelek alatt!
Tavasszal ébrednek a sünök, vigyázzunk rájuk!
Barátaink az állatok!